Тема 6. Участь прокурора у цивільному процесі
У розділі 15 Конституції України передбачається, що прокуратура продовжує виконувати відповідно до чинного законодавства функцію нагляду за додержанням і застосуванням законів — до введення в дію законів, що регулюють діяльність державних органів щодо контролю за додержанням законів.
ініціювання процесу;
участь у справі, що вже почалася.
Відповідно до ст. 13 ЦПК прокурор може брати участь у розгляді цивільної справи, порушеної за його заявою. Із заявою прокурор може звернутися до суду:
по-перше, для захисту інтересів держави (в такому випадку законодавство не містить обмежень для нього — незалежно ні від категорії справи, ні від будь-яких інших обставин);
по-друге, прокурор може подати позов на захист прав та законних інтересів громадян, але тільки тоді, коли вони за станом здоров’я чи з інших поважних причин (вік, недієздатність) не можуть захищати свої права.
Відповідно до ст. 122 (ч. 2) ЦПК України відмова прокурора від поданої ним заяви або зміна заявлених вимог не позбавляє особу, на захист прав та законних інтересів якої була подана заява, права вимагати від суду розгляду справи по суті. Судові витрати в цьому випадку оплачуються на загальних підставах. Участь прокурора може бути:
факультативною (порушення в суді справи на захист інтересів інших осіб);
обов’язковою:
— на вимогу закону; — на вимогу суду. Прокурор користується правами та обов’язками, передбаченими ст. 99, але має лише процесуальний інтерес до справи і тому не має матеріальних прав, тобто не може укладати мирову угоду, на нього не поширюється судове рішення. Література 1. Конституція України. — К., 1996. 2. Цивільний процесуальний кодекс України: Науково-практичний коментар. — Х., 2001. 3. Закон України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 р. 4. Радзієвська Л. До процесуального становища прокурора в радянському цивільному процесі // Радянське право. — 1990. — № 4. — С. 39—42. 5. Штефан М. Й. Цивільний процес. — К., 2001.
Еще по теме Тема 6. Участь прокурора у цивільному процесі:
- Теми 6—7. Участь у цивільному процесі прокурора, органів держави, органів місцевого самоврядування і окремих громадян, які захищають права інших осіб
- Тема 7. Участь у цивільному процесі органів державного управління, місцевого самоврядування та осіб, які захищають права інших осіб
- 32. Підстави, процесуальні форми і види участі прокурора в цивільному процесі.
- 26. Підстави, процесуальні форми і види участі прокурора в цивільному процесі
- 33. Участь в цивільному процесі органів державної влади і місцевого самоврядування.
- Тема 8. Представництво в цивільному процесі
- Тема 4. Сторони в цивільному процесі
- Тема 8. Представництво в цивільному процесі
- Тема 5. Треті особи в цивільному процесі
- Тема 4. Сторони в цивільному процесі
- Тема 14. Доказування і докази в цивільному процесі
- Тема 14. Доказування і докази в цивільному процесі
- Тема 5. Треті особи в цивільному процесі
- 26. Процесуальна співучасть в цивільному процесі.