Тема 8. Представництво в цивільному процесі
Цивільне процесуальне законодавство встановлює одне з найважливіших прав осіб—учасників справи: право мати представника своїх інтересів у суді. Процесуальне представництво особливо важливе у випадках захисту інтересів недієздатних та обмежено дієздатних осіб, юридичних осіб, юридично необізнаних осіб, які не можуть особисто брати участь у справі. Процесуальне представництво — це правовідношення, в силу якого одна особа (представник) здійснює в суді дії від імені та в інтересах другої особи (довірителя) в межах наданих повноважень. Відмінність цивільного процесуального представництва від цивільного:
тільки для процесуального представника характерні відносини із судом;
цивільний представник завжди заміняє довірителя, і довіритель взагалі не бере участі в укладенні угоди. Процесуальне представництво не позбавляє довірителя права діяти поряд з представником;
роль представництва визначається двома головними завданнями:
надання юридичної допомоги громадянам та організаціям під час розгляду й вирішення цивільних справ у суді;
надання допомоги суду в установленні дійсних прав та обов’язків сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
За ступенем обов’язковості представництво в суді можна поділити на обов’язкове та факультативне. За підставами виникнення процесуальне представництво буває договірне та законне. Законне представництво виникає на основі спеціальної вказівки в законі. Представництво в суді по справах недієздатних і обмежено дієздатних здійснюють їх законні представники — батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники. Законні представники користуються всіма правами сторони або третьої особи, яких вони представляють, мають також право доручити ведення справи іншій особі по договору. Договірний і законний представники можуть виступати в суді разом. Договірне представництво ґрунтується на добровільній згоді двох осіб відносно його встановлення.
Література 1. Цивільний процесуальний кодекс України: Науково-практичний коментар. — Х., 2001. 2. Шерстюк В. М. Судебное представительство по гражданским делам. — М., 1984. 3. Штефан М. Й. Цивільний процес. — К., 2001. 4. Штефан М. Й., Дрижчана Е. Г., Гусев Е. В. Представительство граждан в суде. — К., 1991. 5. Павлуник І. Особливості участі адвоката в цивільному процесі // Право України. — 1999. — № 9.
Еще по теме Тема 8. Представництво в цивільному процесі:
- Тема 8. Представництво в цивільному процесі
- 35. Оформлення повноважень адвоката на здійснення представництва в цивільному процесі.
- Тема 4. Сторони в цивільному процесі
- Тема 5. Треті особи в цивільному процесі
- Тема 4. Сторони в цивільному процесі
- Тема 6. Участь прокурора у цивільному процесі
- Тема 14. Доказування і докази в цивільному процесі
- Тема 14. Доказування і докази в цивільному процесі
- Тема 5. Треті особи в цивільному процесі
- Тема 7. Участь у цивільному процесі органів державного управління, місцевого самоврядування та осіб, які захищають права інших осіб
- 26. Процесуальна співучасть в цивільному процесі.
- 26. Підстави, процесуальні форми і види участі прокурора в цивільному процесі
- 32. Підстави, процесуальні форми і види участі прокурора в цивільному процесі.
- 11. Принцип публічності в цивільному процесі.
- 16. Принцип безпосередності в цивільному процесі.
- 19. Поняття сторін у цивільному процесі, їх процесуальні права і обов'язки