Властивості звукових слідів
Особлива природа звукових слідів зумовлює їх специфічні властивості: динамічність, розсіюваність і подільність.
Динамічність означає рухомість сліду. Оскільки звук – це хвиля, яка в повітрі рухається зі швидкістю 340 м/сек., а у твердих тілах – до 6000 м/сек., то звуковий слід в конкретному місці – це певний енергетичний стан, миттєва зміна.
Звідси, звуковий слід – явище рухоме і миттєве. Слід постійно переміщається, відділяючись від джерела. Звук дзвону особами, які перебувають від нього на різній відстані, буде сприйматись в різний час – спочатку його чутимуть найближчі спостерігачі, а потім інші один за одним. При цьому, коли звукова хвиля дійде до останнього, то перший не буде чути звуку, оскільки звукової хвилі в даному місці вже не буде.
Звуковий слід може бути і безперервним, тобто в тих випадках, коли джерело буде постійно генерувати звук – випромінювати звукову енергію. Наприклад, ми чуємо звук електричного дзвоника доти, доки натиснута кнопка, шум водоспаду, плескіт прибою – це джерела, які безпосередньо генерують звукові хвилі.
Розсіюваність. Звукова хвиля в однорідному середовищі розповсюджується з однаковою швидкістю в усі боки, оскільки коливається одне джерело. Однак, у міру віддалення від джерела, енергія звукової хвилі зменшується і на певній відстані хвиля затухає, тобто слід звуку практично розвіявся, зник. Отже, при фіксації звукових слідів, приймач необхідно якомога ближче розташовувати до джерела. Деякі джерела створюють звукові хвилі направленої дії, вони мають велику інтенсивність і розповсюджуються в певному напрямку.
Ділимість. Оскільки звукові сліди мають властивість розсіюватись і точно не фіксовані в певній точці, то звуковий слід можна “розділити” на частоти, котрі будуть ідентичні цілому. Наприклад, помістити навколо джерела кілька приймачів і таким чином один і той самий слід звуку буде зафіксовано кілька разів, тобто буде отримано одночасно зі сліду кілька копій, що відображають звуковий слід. Такі фонограми за своїм інформаційним значенням будуть абсолютно тотожні. Відмінні ознаки можуть виникнути внаслідок неоднакової якості приймачів.
Нарешті, звукові сліди мають властивість відображення. Подібно до світла звукова хвиля може бути спрямована спеціальним відображувачем в певну точку, тобто звуковий слід можливо перенести з одного місця в інше, при цьому властивості сліду залишаться незмінними.
Звуковий слід, як фізичний рух, характеризується ще цілим рядом властивостей, а саме: довжиною хвилі, частотою коливань, амплітудою, періодом коливання. За довжиною хвилі звуку ділять на короткохвильові – ультразвукові та довгохвильові – інфразвукові.
Інтенсивність звуку залежить від амплітуди, тобто найвищого відхилення точки, що коливається, від положення рівноваги. Чим вища хвиля, тим сильніше шумить море. Тому в кожній точці матеріального середовища, де розповсюджується звуковий слід, інтенсивність звукової енергії різна, а тому і чутність звуку неоднакова. За допомогою технічних пристроїв звуковий слід можна підсилити або зменшити його інтенсивність без його якісних змін. Як бачимо, властивості звукових слідів відмінні від властивостей звичайних матеріальних слідів.
Еще по теме Властивості звукових слідів:
- § 2. Поняття і властивості звукових слідів
- § 2. Криміналістичні властивості запахових слідів
- § 3. Засоби і тактичні прийоми фіксації звукових слідів
- § 1. Поняття слідів пам`яті, їх властивості і механізм утворення
- Джерела звукових слідів
- § 1. Поняття слідів злочину, їхні властивості і криміналістичне значення при розслідуванні злочинів
- § 4. Основи методики дослідження і використання звукових слідів при розслідуванні злочинів
- § 4. Поняття про ідентифікаційні ознаки та властивості
- §3. Психічні властивості особистості
- 5. Поняття і властивості суб'єкта міжнародного права
- РОЗДІЛ 2 ВЛАСТИВОСТІ КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ
- § 1. Предмет судового почеркознавства. Навик письма та його властивості
- 2.3. Принципи та юридичні властивості Конституції України
- ОЗНАКОМЛЕНИЕ СО ЗВУКОВЫМ СТРОЕНИЕМ СЛОВА
- Фотографування слідів на місці їх виявлення
- § 3. Виявлення та фіксація слідів пам`яті
- § 2. Класифікація слідів у криміналістиці (історичний аспект)
- § 3. Класифікація слідів
- УСТРАНЕНИЕ НЕДОСТАТКОВ ПРОИЗНЕСЕНИЯ ЗВУКОВ