3. Господарські організації як суб’єкти господарського права. Види господарських організацій.
Господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до ГК України, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.
Юридичні особи за Цивільним кодексом України:
1) юридичні особи приватного права:
Товариства представляють собою організації, створені шляхом об’єднання осіб (учасників), які мають право участі у цих товариствах.
Установи становлять собою організації, створені однією або кількома особами (засновниками), що не беруть участі в управлінні ними, шляхом об’єднання (виділення) їх майна для досягнення мети, визначеної засновниками, за рахунок цього майна.
Підприємницькі товариства - це товариства, які здійснюють підприємницьку діяльність з метою отримання прибутку і розподілу його між учасниками.
Господарські товариства - це юридичні особи, статутний капітал яких поділений на частки між учасниками (повне товариство, командитне товариство, товариство з обмеженою відповідальністю, товариство з додатковою відповідальністю, акціонерне товариство).
Виробничі кооперативи - це добровільні об'єднання громадян на засадах членства з метою спільної виробничої або іншої господарської діяльності, що базується на їх особистій трудовій участі та об'єднанні майнових пайових внесків.
Непідприємницькі товариства - це товариства, які не переслідують мети отримання прибутку для його послідуючого розподілу між учасниками (споживчі кооперативи, об’єднання громадян).
2) юридичні особи публічного права:
- державні і комунальні підприємства;
- навчальні заклади й ін.
Підприємства за Господарським кодексом України:
1) залежно від форм власності:
Приватне підприємство - це таке підприємство, яке здійснює діяльність на підставі приватної власності громадян або суб’єкта господарювання (юридичної особи).
Підприємство колективної власності становить собою таке підприємство, яке здійснює діяльність на підставі колективної власності (підприємства споживчої кооперації, виробничі кооперативи, підприємства суспільних і релігійних організацій, інші підприємства, передбачені законом).
Державне підприємство - це підприємство, яке здійснює діяльність на підставі державної власності (державне унітарне підприємство).
Підприємство, засноване на змішаній формі власності - це таке підприємство, яке здійснює діяльність на підставі об’єднання майна різних форм власності.
2) залежно від способу засновництва і формування статутного фонду:
Унітарне підприємство - це підприємство, яке створюється одним засновником, який виділяє необхідне для того майно, формує статутний фонд, не поділений на частки (паї), затверджує статут, розподіляє доходи, безпосередньо або через керівника, який ним призначається, керує підприємством і формує його трудовий колектив на засадах трудового найму, вирішує питання реорганізації та ліквідації підприємства.
Корпоративне підприємство - це таке підприємство, яке утворюється, як правило, двома або більше засновниками за їх спільним рішенням (договором), діє на основі об’єднання майна та (або) підприємницької чи трудової діяльності засновників (учасників), їх спільного управління справами, на основі корпоративних прав, у тому числі через органи, що ними створюються, участі засновників (учасників) у розподілі доходів та ризиків підприємства.
3) залежно від кількості працюючих та обсягу валового доходу від реалізації продукції за рік:
Малими підприємствами визнаються підприємства, в яких середньооблікова чисельність працюючих за звітний (фінансовий) рік не перевищує п'ятдесяти осіб, а обсяг валового доходу від реалізації продукції (робіт, послуг) за цей період не перевищує суми, еквівалентної п'ятистам тисячам євро за середньорічним курсом Національного банку України щодо гривні.
Великими підприємствами визнаються підприємства, в яких середньооблікова чисельність працюючих за звітний (фінансовий) рік перевищує тисячу осіб, а обсяг валового доходу від реалізації продукції (робіт, послуг) за рік перевищує суму, еквівалентну п'яти мільйонам євро за середньорічним курсом Національного банку України щодо гривні.
Середніми підприємствами визнаються усі інші підприємства.
Еще по теме 3. Господарські організації як суб’єкти господарського права. Види господарських організацій.:
- 1. Поняття та ознаки суб’єкта господарського права. Види суб’єктів господарського права.
- 1.2.3. Відокремлені підрозділи господарських організацій — суб’єкти господарювання
- 15. Підприємство як суб'єкт господарського права.
- § 1. Поняття та види суб'єктів господарського права
- 13. Види суб'єктів господарського права.
- 2. Індивідуальні підприємці як суб’єкти господарського права.
- Тема № 2: Поняття та види суб’єктів господарського права.
- 1. Поняття та ознаки господарського договору. Види господарських договорів.
- Тема 1Загальна характеристика господарського права й господарського законодавства
- § 1. Господарські відносини - предмет господарського права
- 14.Індивідуальні підприємці як суб'єкти господарського права.
- § 1. Організація та веденнябухгалтерського обліку в господарських організаціях
- § 2. Поняття та види господарських відносин
- 97.Суб’єкт адміністративного проступку. Види спеціальних суб’єктів.
- § 2. Поняття, ознаки та функції господарсько-правової відповідальності. Господарські правопорушення
- Тема 3Правова характеристика господарських організацій
- 1.2. Види господарських зобов’язань
- 12.Суб'єкти господарських правовідносин: поняття та ознаки.
- § 3. Види господарсько-правових санкцій