Концесійний договір.
Моментом укладення договору концесії є день досягнення домовленості з усіх істотних умов і підписання сторонами його тексту, що характеризує цей договір як консенсуальний. Його істотні умови перелічені в ст. 10 Закону України “Про концесії”, а саме: сторони договору; види діяльності, роботи, послуги, які виконуються за умовами договору; об`єкт концесії (склад і вартість майна або технічні і фінансові умови створення об`єкта концесії); умови надання земельної ділянки, якщо вона необхідна для здійснення концесійної діяльності; перелік видів діяльності, здійснення яких підлягає ліцензуванню; умови встановлення, зміни цін (тарифів) на виготовлені (надані) концесіонером товари (роботи, послуги); строк дії договору концесії, умови найму, використання праці працівників – громадян України; умови використання вітчизняних технологій, техніки, сировини, матеріалів; умови та обсяги поліпшення об`єкта концесії та порядок компенсації зазначених поліпшень; умови, розмір та порядок внесення концесійних платежів; порядок використання амортизаційних відрахувань; відновлення об`єкта концесії та умови його повернення; відповідальність за виконання сторонами зобов`язань; страхування концесіонером об`єктів, взятих у концесію; порядок продовження і припинення дії договору; порядок вирішення спорів між сторонами. Пунктом 2 цієї ж статті встановлена можливість сторонам узгоджувати й інші умови, в тому числі ті, що передбачені спеціальними законами про концесійну діяльність в окремих сферах господарської діяльності. Умови договору, чинні на весь строк його дії навіть у разі встановлення законодавчими актами після його укладення правил, які погіршують становище концесіонера (п. 4 ст. 10 Закону України “Про концесії”).
Підставами припинення дії концесійного договору законодавством визначені: 1) закінчення строку, на який його було укладено; 2) ліквідації концесіонера за рішенням суду, в тому числі у зв`язку з визнанням його банкрутом; 3) за погодженням сторін; 4) на вимогу однієї зі сторін за рішенням суду (господарського суду) в разі невиконання сторонами своїх зобов`язань; 5) загибелі об`єкта концесії та з інших передбачених законами України підстав. У разі припинення дії договору концесії з перших трьох підстав його об`єкт обов`язково повертається концесієдавцю на визначених умовах. У разі погіршення стану об`єкта концесії або загибелі з вини концесіонера концесієдавець отримує від нього відшкодування збитків. Концесіонер отримує відшкодування витрат у разі поліпшення майна, отриманого в концесію чи створеного об`єкта на виконання умов концесійного договору, але лише в тій частині, що не була компенсована в результаті управління (експлуатації) об`єкта концесії.
Сторонами договору концесії є концесієдавець - уповноважений орган державної влади, як представник власника – держави, або орган місцевого самоврядування, що діє в інтересах відповідної територіальної громади, та концесіонер, яким має право бути вітчизняний або іноземний суб`єкт господарювання. Концесієдавець визначається по кожній окремій концесії в рішенні Кабінету Міністрів України щодо затвердження переліку об`єктів державної власності, які надаються в концесію (ст. 6 Закону України “Про концесії”). Наприклад, у постанові Кабінету Міністрів України від 11 грудня 1999 року “Про затвердження Переліку об`єктів права державної власності, які можуть надаватися в концесію” містяться відомості про: майно підприємств, що є цілісними майновими комплексами або системою цілісних майнових комплексів, які забезпечують комплексне надання послуг; об'єкти, які можуть бути спеціально збудовані відповідно до умов концесійного договору для задоволення громадських потреб, та об'єкти незавершеного будівництва і законсервовані об'єкти, які можуть бути добудовані з метою їх використання для надання послуг із задоволення громадських потреб. У разі необхідності, крім назви об`єкта та його місця розташування, зазначаються інші характеристики, як-то: протяжність ділянки автомобільної дороги, що передається в концесію, та її спеціальний номер за міжнародним атласом доріг.
Закон України “Про концесії” зобов`язує концесієдавця визначити вітчизняного або іноземного суб`єкта господарювання як концесіонера за результатами концесійного конкурсу. Загальні положення щодо організації та проведення конкурсу теж закріплені в цьому Законі. Окрім того, його ст. 11 розділу II закріплює обов`язок вищого органу виконавчої влади України визначити порядок створення конкурсної комісії та проведення концесійного конкурсу. Цей порядок було введено постановою Кабінету Міністрів України від 12 червня 2000 року “Про затвердження Положення про проведення концесійного конкурсу та укладення концесійних договорів на об`єкти права державної та комунальної власності, які надаються в концесію” . За результатами роботи конкурсна комісія визначає переможця, з яким після прийняття рішення про надання концесії на об`єкт права державної власності Кабінетом Міністрів України, а на об`єкт комунальної власності – уповноваженим органом місцевого самоврядування, укладається концесійний договір.
За національним законодавством у концесію можуть надаватись об`єкти права державної чи комунальної власності, які використовуються для здійснення господарської діяльності у сферах водопостачання, відведення та очищення стічних вод; надання послуг міським громадським транспортом; збирання та утилізації сміття; надання послуг, пов`язаних з постачанням тепла; будівництвом та експлуатацією автомобільних доріг, об`єктів дорожнього господарства, інших дорожніх споруд; будівництвом та експлуатацією шляхів сполучення і т. д. відповідно до ст. 3 Закону України “Про концесії”. Об`єкти державної та комунальної власності надаються в концесію у вигляді цілісних майнових комплексів або їх систем; об`єктів незавершеного і законсервованого будівництва та спеціально збудованих відповідно до умов концесійного договору. Відносно збиткових і низькорентабельних об`єктів концесії, які мають важливе соціальне значення концесіонерам можуть бути надані дотації, компенсації та пільги. Порядок визначення таких об`єктів, а також умови надання дотацій, компенсацій та пільг встановлено Постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2000 року “Про затвердження Порядку визначення об`єктів концесії, концесіонерам яких можуть надаватись пільги відносно концесійних платежів, дотацій, компенсацій та умов їх надання” .
Державне та комунальне майно, а також права на здійснення певних видів господарської діяльності надаються в концесію на платній основі. Концесіонер вносить до відповідного бюджету концесійні платежі незалежно від результатів господарської діяльності. З цього положення Законом України від 3 лютого 2004 року „Про внесення змін до деяких законів України з метою стимулювання концесійної діяльності” внесені виключення. При отриманні концесії на об’єкт незавершеного будівництва або на створення (будівництво) нового об’єкта платежі вносяться з часу одержання концесіонером доходу від експлуатації об’єкта концесії. Однак початок концесійних платежів має відбутися не пізніше ніж через шість місяців після введення об’єкта в експлуатацію.
Після укладення договору концесії його сторони набувають взаємних прав та обов`язків, які зазначені в розділі IV вказаного Закону та власне концесійним договором. Так, концесієдавець має право здійснювати контроль за дотриманням концесіонером умов концесійного договору; надавати виключне право на створення (будівництво) та (або) управління (експлуатацію) об`єкта концесії, який зобов`язаний передати концесіонеру в стані та строки, передбачені договором концесії, та інші права та кореспондуючи їм обов`язки. Концесіонер має права на виключне здійснення господарської діяльності на основі об`єкта концесії, на продовження строку дії концесійного договору в разі виконання його умов, які він зобов`язаний виконувати, та інші права відповідно до законодавства та концесійного договору.
Законом України “Про концесії” встановлено, що передача об`єктів у концесію не зумовлює перехід права власності на них, не припиняє права державної або комунальної власності на ці об`єкти. Після закінчення дії договору об`єкт концесії повертається власникові разом із майном, що було створене на виконання умов концесійного договору.
Законом України „Про внесення змін до деяких законів України з метою стимулювання концесійної діяльності” встановлено можливість, після закінчення строку дії договору концесії, прийняття рішення про приватизацію об’єкту концесії. У колишнього концесіонера виникає право викупу цього майна на визначених умовах приватизації, якщо ним у зв’язку з виконанням умов концесійного договору створений (побудований) цей об’єкт або здійснено його поліпшення. При цьому вартість зроблених поліпшень повинна становити 25 відсотків вартості майна на час приватизації.
Еще по теме Концесійний договір.:
- 22. Право концесійного землекористування.
- § 2. Договір комерційної концесії
- Попередній договір
- 65. Договір факторингу.
- 51. Договір (Д.) позички.
- Договір купівлі-продажц
- § 14. Міжнародний договір
- № 120. Договір комісії.
- 47. Договір довічного утримання.
- Труд.договір, умови та види
- 115. Спадковий договір.
- 5. Адміністративний договір як форма державного управління.
-
Авторское право -
Адвокатура России -
Адвокатура Украины -
Административное право России и зарубежных стран -
Административное право Украины -
Административный процесс -
Арбитражный процесс -
Бюджетная система -
Вексельное право -
Гражданский процесс -
Гражданское право -
Гражданское право России -
Договорное право -
Жилищное право -
Земельное право -
Исполнительное производство -
Конкурсное право -
Конституционное право -
Корпоративное право -
Криминалистика -
Криминология -
Лесное право -
Международное право (шпаргалки) -
Международное публичное право -
Международное частное право -
Нотариат -
Оперативно-розыскная деятельность -
Правовая охрана животного мира (контрольные) -
Правоведение -
Правоохранительные органы -
Предпринимательское право -
Прокурорский надзор в России -
Прокурорский надзор в Украине -
Семейное право -
Судебная бухгалтерия Украины -
Судебная психиатрия -
Судебная экспертиза -
Теория государства и права -
Транспортное право -
Трудовое право -
Уголовно-исполнительное право -
Уголовное право России -
Уголовное право Украины -
Уголовный процесс -
Финансовое право -
Хозяйственное право Украины -
Экологическое право (курсовые) -
Экологическое право (лекции) -
Экономические преступления -
Юридические лица -
-
Педагогика -
Cоциология -
БЖД -
Биология -
Горно-геологическая отрасль -
Гуманитарные науки -
Искусство и искусствоведение -
История -
Культурология -
Медицина -
Наноматериалы и нанотехнологии -
Науки о Земле -
Политология -
Право -
Психология -
Публицистика -
Религиоведение -
Учебный процесс -
Физика -
Философия -
Эзотерика -
Экология -
Экономика -
Языки и языкознание -