§ 1. Предмет і завдання юридичної психології
Юридична психологія є прикладною наукою. Її "батьківськими" дисциплінами в рівній мірі є психологія і юриспруденція. В галузі суспільних відносин, які регулюються нормами права, психічна діяльність людей має своєрідні риси, психічні закономірності виступають тут в особливих проявах і сполученнях, котрі невластиві іншим умовам людського життя.
Слідчий, проводячи попереднє слідство, з'ясовує складні й такі, що важко піддаються врахуванню психічні та психологічні якості людей, їхні взаємини, умови життя і діяльності, індивідуальні особливості потерпілого, підозрюваного (обвинуваченого), свідків та ін. Без психологічних знань дуже важко орієнтуватися у тих конфліктах і ситуаціях, з котрими йому, а також судді, співробітникові органів дізнання, прокурору та іншим учасникам юридичного процесу, доводиться стикатися у своїй роботі. Психологічна компетентність юриста допомагає "запобігти чреватим іноді важкими наслідками помилкам, що можуть виникнути при судженні про людські вчинки внаслідок неврахування психологічних моментів"3.
Психологічні знання необхідні юристам-практикам і для того, щоб розвивати в себе такі важливі професійні якості, як гостра спостережливість і міцна пам'ять, гнучкість розуму та інтуїція, врівноваженість і витримка, рішучість і наполегливість, доброзичливість і принциповість тощо.
Отже, юридична психологія — галузь психологічної науки, яка вивчає закономірності та механізми психічної діяльності людей у сфері відносин, що регулюються правом.
Об'єктом психологічної науки є психіка особистості як властивість високоорганізованої матерії, яка є особливою формою відображення суб'єктом правовідносин об'єктивної реальності, саморегуляції на цій основі своєї поведінки і діяльності.
В історії психології мали місце різноманітні підходи при визначенні її предмета (душа, свідомість, поведінка, особистість, психічна діяльність та ін.).
По-різному визначають і предмет юридичної психології. Так, О. Брусиловський відносить до предмета юридичної психології зло- чин, особу злочинця після його засудження, психологію кримінального судочинства, психологію всіх учасників судової процедури4.
О. Ратінов вважає, що предметом юридичної психології виступають психічні явища, механізми і закономірності людської психіки, пов'язані з виникненням, зміною, виконанням, порушенням і застосуванням права5. A.
Дулов предметом судової психології називає особливості розвитку та прояву психологічних закономірностей, пов'язаних із процесом діяльності щодо здійснення правосуддя:
а) виникнення, розвиток психічних властивостей особистості, які призводять до протиправної поведінки;
б) зміна розвитку психічних властивостей в результаті здійснення злочину й участі у процесуальній діяльності;
в) процеси зміни (виправлення) психіки тих осіб, які скоїли зло- чини6. B.
Васильєв як предмет юридичної психології виділяє психологічні основи особистості та діяльності в умовах правового регулювання, систему "людина — право", основною ланкою в якій є особистість як суб'єкт діяльності7.
На думку О.
Є й інші позиції щодо предмета юридичної психології. Їх різноманітність підкреслює складність цього питання, що обумовлюється необхідністю пояснити предмет юридичної психології і з позиції юридичної науки, і з позиції психологічної науки.
Автор дотримується думки, що предметом юридичної психології є
вивчення психічних явищ, механізмів і закономірностей особистості (особи), які проявляються у сфері дії права.
Завдання, котрі ставить перед собою юридична психологія як наука, прийнято ділити на загальні й одиничні.
Загальними завданнями юридичної психології є: •
науковий синтез юридичних, психологічних і соціально-психологічних знань; •
розкриття психологічної сутності фундаментальних понять і категорій права; •
вивчення методологічних і теоретичних основ юридичної психології; •
розробляння методик (і нових методів) теоретичних і прикладних досліджень у царині юридичної психології; •
створення професіограм і психограм юридичних професій; •
розробляння методики профорієнтації й профвідбору юристів та ін.
Одиничні завдання юридичної психології пов'язані з розробкою теоретичних підходів і практичних рекомендацій щодо найефективнішого здійснення правочинної діяльності. Серед них можна виділити такі: 1)
дослідження психологічних аспектів ефективності правових норм і розробляння психологічних основ щодо нормативної регуляції різних правовідносин; 2)
психологічне дослідження особистості злочинця, розкриття мотивації злочинної поведінки; 3)
розробляння методів і заходів психологічного впливу з метою викриття злочинців; 4)
дослідження психологічних закономірностей діяльності різних видів професійної юридичної діяльності; 5)
розробляння соціально-психологічних основ профілактики злочинів; 6)
дослідження психологічних закономірностей діяльності виправно-трудових закладів для розробляння системи заходів щодо виправлення і перевиховання засуджених.
Поряд із вищезазначеними завданнями можуть ставитися і тимчасові, зумовлені конкретними життєвими обставинами (наприклад, теоретичне і методичне забезпечення навчальної дисципліни "Юридична психологія" і окремих її спецкурсів; розробляння прак- тичних рекомендацій для юристів з окремих напрямів їхньої діяльності тощо).
При реалізації завдань юридичної психології повинні враховуватися певні вимоги9. По-перше, юридична психологія має дати, так би мовити, соціально-психологічну "фотографію" стану і динаміки державно-правових явищ, аналізувати їх з урахуванням досягнутого рівня розвитку держави і права. По-друге, дослідження юридичної психології мають встановлювати "діагноз" розвитку психологічного аспекту правових явищ. По-третє, важливою вимогою до реалізації завдань юридичної психології є вивчення психологічних факторів, які впливають на державні та правові процеси.
Еще по теме § 1. Предмет і завдання юридичної психології:
- § 1. Предмет ізавдання юридичної психології
- § 3. Система юридичної психології
- § 3. Система юридичної психології
- § 2. Об'єкти, предмет, метод, функції юридичної науки
- § 1. Предмет, система і завдання криміналістики
- § 1. Поняття кримінального права, його предмет, методи та завдання.
- § 1. Поняття кримінального права, його предмет, методи та завдання.
- ПРЕДМЕТ, ЗАВДАННЯ І СИСТЕМА ЮРИДИЧНО ПСИХОЛОГІ
- 1.1. Предмет, метод, завдання та структура судової бухгалтерії
- Розділ 1 ПРЕДМЕТ, ЗАВДАННЯ І СИСТЕМА ЮРИДИЧНО ПСИХОЛОГІ