<<
>>

1§ 2. Механізм утворення слідів рук , ніг та їхня класифікація

Людина є головним слідоутворюючим об'єктом у механізмі злочину. Практично всяка частина тіла людини може залишати сліди на контактуючих об'єктах. Але при скоєнні яких-небудь дій найчастіше беруть участь руки і ноги.

Тому в першу чергу сліди-відображення будови рук і ніг використовують при розкритті і розслідуванні злочинів.

Торкаючи предмет або спираючись на нього рукою, залишають сліди долоні і пальців, а при ходьбі без взуття - сліди підошов. Рука діє як будь-який фізичний об'єкт, тому вид сліду залежить не тільки від слідоутворюючого предмета, а й від слідосприймаючого, величини прикладеної сили (енергії слідоутворення), спрямування руху слідоутворюючого об'єкта (руки, пальця, ноги). Якщо палець торкається пластичних матеріалів (пластилін, віск, глина) або сипучих речовин (крейда, мука, цемент), що знаходяться в масі, то внаслідок деформації (витиснення, утамбування) утворюються об'ємні сліди, які копіюють форму візерунка. Коли рука торкається твердих об'єктів, то утворюються поверхневі сліди за рахунок нашарування (відділення) речовини, що знаходиться на пальцях, або відшарування речовини, що знаходиться на слідоутворюючому об'єкті. У першому випадку виникають пофарбовані або безколірні сліди, а в другому - тільки пофарбовані.

На долонних поверхнях рук немає жирових залоз, хоча сліди називають потожировими. Тоді звідки віникає жир на пальцях рук? Руки майже завжди забруднені внаслідок торкання ними інших частин тіла (обличчя, волосся, кінчика носа, вухової раковини, тильного брку руки та ін.)., на яких шкіра постійно змащена жиром, який виділяється. Змішуючись з потом, утворюється потожирова речовина, яка відшаровується при торканні і утворює слід, який називається потожировим. Крім потожирової речовини, на руках майже завжди є частки інших забруднень, які потрапляють з предметів, до яких приторкається рука. Це мікрочастки пилу, фарбуючих і рідких речовин.

При контакті з предметом нашарована на пальці речовина відшаровується і залишається на предметі у вигляді сліду - видимого, слабовидимого, маловидимого, невидимого.

Потожирова речовина безколірна, тому нашарування її на предмет, особливо пористий, невидиме, крім того, піт швидко усмоктується пористою (шорсткою) поверхнею. Сліди, які утворились на таких поверхнях, не можна виявити шляхом звичайного споглядання, навіть використовуючи оптичні засоби - лупу, мікроскоп. У таких випадках потрібні інші технічні засоби і методи.

Якщо рука забруднена, то, як правило, залишаються видимі пофарбовані сліди. Але і в цьому разі можливе утворення невидимих слідів. Якщо злочинець послідовно торкався декількох об'єктів, наприклад, переставляв посуд у серванті, речі на стелажі в магазині, то на предметах, до яких він доторкався спершу, виникнуть пофарбовані видимі сліди, на предметах, яких торкався потім, видимість їх буде зменшуватісь, оскільки вичерпується фарба речовини, врешті-решт вона вичерпається зовсім і слід буде виникати тільки за рахунок постійного виділення потової речовини. Цей механізм утворення слідів треба враховувати при огляді і вибирати відповідні методі і засоби виявлення слідів.

Отже, основу механізму слідоутворення слідів рук і ніг складає механічний рух двох об'єктів при взаємодії, колі вони рухаються прямолінійно один до одного. Утворюються статичні, контактні сліди, які відображають, головним чином, центральну частину папілярного візерунка. Тому такі сліди інколи іменують слідами дотику. Сліди рук можуть виникати і при інших формах механічного руху, наприклад, прямолінійно-поступовому. Проте сліди, які утворюються, мають вид мазків, не придатні для ототожнення людини. Лише при обертанні-гойданні утворюються придатні для ідентифікації сліди. Тому при дактилоскопії рекомендується палець прокатати, повертаючи його вид одного краю до іншого. В цьому випадку буде відображена вся структура папілярного візерунка.

Розглянуті сліди пальців рук і ніг згідно з загальними класифікаціями, які давалися вище, зараз заведено класифікувати за різними підставами: об'ємні і поверхневі, нашарування і відшарування, пофарбовані і безколірні, видимі, маловидимі і невидимі. Всі вони є статичними (мал. 24). Динамічні сліди зустрічаються на місці події, але вони не придатні для ідентифіцації щодо дактилоскопії. Разом з тим речовина сліду підлягає криміналістичному дослідженню для встановлення джерела його походження при розкритті і розслідуванні злочинів.

<< | >>
Источник: Біленчук П.Д., Дубовий О.П., Тимошенко П.Ю., Салтевський М.В.. Криміналістика.:Підручник. Київ: Національна академія внутрішніх справ України,1997. - 232 с.. 1997

Еще по теме 1§ 2. Механізм утворення слідів рук , ніг та їхня класифікація:

  1. § 1. Поняття слідів злочину, їхні властивості і криміналістичне значення при розслідуванні злочинів
  2. 1§ 2. Механізм утворення слідів рук , ніг та їхня класифікація
  3. § 2. Методи пізнання в юридичній психології
  4. § 2. Методи пізнання в юридичній психології
- Авторское право - Адвокатура России - Адвокатура Украины - Административное право России и зарубежных стран - Административное право Украины - Административный процесс - Арбитражный процесс - Бюджетная система - Вексельное право - Гражданский процесс - Гражданское право - Гражданское право России - Договорное право - Жилищное право - Земельное право - Исполнительное производство - Конкурсное право - Конституционное право - Корпоративное право - Криминалистика - Криминология - Лесное право - Международное право (шпаргалки) - Международное публичное право - Международное частное право - Нотариат - Оперативно-розыскная деятельность - Правовая охрана животного мира (контрольные) - Правоведение - Правоохранительные органы - Предпринимательское право - Прокурорский надзор в России - Прокурорский надзор в Украине - Семейное право - Судебная бухгалтерия Украины - Судебная психиатрия - Судебная экспертиза - Теория государства и права - Транспортное право - Трудовое право - Уголовно-исполнительное право - Уголовное право России - Уголовное право Украины - Уголовный процесс - Финансовое право - Хозяйственное право Украины - Экологическое право (курсовые) - Экологическое право (лекции) - Экономические преступления - Юридические лица -