87. Земельне правопорушення як підстава юридичної відповідальності.
Підставою юридичної відповідальності у вузькому розумінні є склад правопорушення, тобто наявність усіх елементів, які становлять акт правопорушення. Вони виступають у нерозривній єдності як єдине ціле.
Наявність фактичної підстави юридичної відповідальності, тобто самого правопорушення, зумовлює формування правовідносин відповідальності. Але виникнення цих відносин пов'язане з необхідністю того, щоб модель конкретного правопорушення була передбачена у правовій нормі.
Юридичною підставою відповідальності у зазначеній сфері виступають відповідні нормативні приписи. Саме вони чітко фіксують елементи складу правопорушення і містять його юридичні ознаки. Крім того, необхідним є правозасто-совний акт, в якому дається не лише об'єктивна і всебічна оцінка обставин та особи, що вчинила земельне правопорушення, а й міститься юридична кваліфікація її діяння та мотивоване юридичне рішення. Цей акт конкретизує загальні приписи охоронюваної норми права та визначає вид і міру юридичної відповідальності.
Отже, необхідною підставою для застосування заходів примусового впливу та притягнення особи до юридичної відповідальності за порушення земельного законодавства є вчинення нею земельного правопорушення.
Земельне правопорушення — це суспільно шкідлива дія чи бездіяльність, що суперечить нормам земельного права, за вчинення якої винна, деліктоздатна особа несе юридичну відповідальність.
Юридична ознака земельного правопорушення полягає в його протиправності. Воно суперечить правовим приписам щодо раціонального використання та охорони земельних ресурсів, перешкоджає реалізації земельної реформи, здійсненню прав і законних інтересів власників землі та землекористувачів, порушує встановлений державою порядок управління землями України як її національним багатством.
Еще по теме 87. Земельне правопорушення як підстава юридичної відповідальності.:
- Правопорушення як підстава юридичної відповідальності
- § 4. Підстави і стадії юридичної відповідальності
- 86. Поняття юридичної відповідальності за земельні правопорушення.
- Підстави юридичної відповідальності
- § 1. Поняття і ознаки юридичної відповідальності
- § 3. Види юридичної відповідальності залежно від галузевої структури права
- 71. Види й форми відповідальності держав за міжнародні правопорушення
- § 2. Принципи і функції юридичної відповідальності
- § 2. Підстави господарсько-правової відповідальності
- § 2. Поняття, ознаки та функції господарсько-правової відповідальності. Господарські правопорушення
- Загальне поняття юридичної відповідальності, її види та заходи
- Поняття і підстави адміністративної відповідальності.
- § 1. Поняття і види юридичної відповідальності суб’єктів господарської діяльності
- § 2. Підстави та межі господарсько-правової відповідальності
- 60. Підстави адміністративної відповідальності
- 69. Підстави міжнародно-правової відповідальності держав