11. Поняття та основні ознаки права власності на землю.
Відносини власності, включаючи відносини земельної власності, закріплені в Конституції України, Цивільному кодексі, Земельному кодексі, Законі «Про власність» та в інших законодавчих актах.
Право земельної власності означає панування власника над земельною ділянкою у визначених законодавством межах.
Право власності на землю має основні ознаки загального вчення про власність. Тому його можна розглядати в об'єктивному і суб'єктивному значенні. В об'єктивному значенні право власності на землю являє собою сукупність правових норм, що регулюють відносини власності. У суб'єктивному розумінні право власності на землю — це сукупність повноважень власника з володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктивне право власності незалежно від форми власності захищається законом. Держава забезпечує захист всіх суб'єктів права власності і господарювання.
Відносини власності на землю в Україні регулюються Конституцією України, Законом України «Про власність», Земельним кодексом України та іншими законодавчими актами. Закон України «Про власність» визначає право власності як врегульовані законом суспільні відносини з володіння, користування і розпорядження майном.
З метою захисту права власності на землю чинне законодавство встановлює спеціальний порядок оформлення права власності на землю. Документом, який підтверджує право власника на землю, є Державний акт на право власності землею, форма якого встановлена Постановою Верховної Ради України. Державний акт на право власності землею засвідчує право власності, а також є підставою для здійснення земельно-правових та цивільно-правових угод, а також інших дій шодо розпорядження земельною ділянкою у відповідно до чинного земельного законодавства.
Закон України «Про власність» встановлює гарантії захисту права власності на землю. Громадянина можна позбавити права власності на земельну ділянку тільки на підставі рішення суду, у випадках, передбачених законом. Якшо за рішенням суду необхідно вилучити земельну ділянку для задоволення державних або громадських потреб, колишньому власнику надається інша рівноцінна за якістю земельна ділянка. Підстави припинення права власності на землю передбачені земельним законодавством.
Еще по теме 11. Поняття та основні ознаки права власності на землю.:
- Поняття права та основні ознаки
- § 2. Поняття, основні ознаки і структура системи права
- 13. Суб'єкти права власності на землю.
- 12. Основні ознаки сучасного міжнародного права.
- № 75. Поняття права власності.
- Поняття та зміст права власності
- § 1. Поняття і основні форми реалізації норм права
- § 6. Поняття і ознаки права
- § 5. Поняття і ознаки норми права
- 18. Право спільної власності на землю.
- 15. Право комунальної власності на землю.
- 16. Право державної власності на землю.
- Поняття та форми власності в економіці України. Право власності.
- 27. Основні підстави й умови набуття прав на землю громадянами і юридичними особами.
- § 5. Поняття і ознаки акта застосування норм права
- Норма права: поняття та ознаки. 12.Структура правової норми
- 14. Право приватної власності на землю.
- 1. Поняття та ознаки суб’єкта господарського права. Види суб’єктів господарського права.