§ 4 Джерела інформації про зовнішній вигляд людини
У соціальній діяльності, у тому числі і в злочинній, людина є взаємо- діючим об'єктом, який відображає свою зовнішню будову і внутрішню фіз- іологічну сутність у вигляді ідеальних і матеріальних слідів.
Матеріальні відображення — це є копії зовнішніх ознак, які утворються внаслідок контактної взаємодії і елементарного відображення.
Ідеальні сліди-відображення — це мислені образи, сліди пам'яті, які виникають у свідомості людини після сприйнятпц)знаки.
Перша взаємодіюча система людина ? людина — найбільш поширене джерело криміналістичної інформації, тому що люди — найбільш часті суб'єкти злочинів не тільки проти особи, але й багато інших. Люди відображають одне одного і стають джерелами фактичних даних, у тому числі про зовнішність особи. Взаємодіюча система людина?людина — активна, крім психічного відображення, паралельно може відбуватися еле- ментарне відображення і утворення матеріальних слідів. Злочинець і потерпілий — це джерела як ідеальних^так і матеріальних відображень, тимчасом, як свідок найчастіше є джерелом ідеальних відображень. Ідеальними відображеннями є сліди пам'яті, а матеріальними — сліди-предмети, сліди-відображення і сліди-речовини.
Друга взаємодіюча система — лі^и^а ^'=='> підмет — є менш активною, але достатньо поширеною в механізмі вчинення злочинів. У ній акти-"^ним елементом є людина, яка відображає взаємодіючий об'єкт як ідеально так і матеріально. Потерпілий запам'ятав ножа, котрим погрожував злочинець — це слід пам'яті; на одязі і тілі потерпілого залишились пошкодження і рани, нанесені ножем злочинця — це сліди матеріальні. Тому люди, або інакше суб'єкти-джерела мусять бути допитані і освідувані для виявлення матеріальних слідів.
"Предмет" у розглянутій системі відображає зовнішність людини тільки елементарно, як фізичне тіло.
Третя взаємодіюча система і^^мет^^=> предмет типова для механізму слідоутворення в трасології і слідознавстві. Система інертна і нетипова для відображення ознак зовнішності. Вона виступає джерел інформації. Лише у випадках взаємодії трупа або його частин з матеріальними об'єктами. Наприклад, мокрим грунтом, сипучими тілами. У таких випадках можуть виникати матеріальні сліди, які відображають зовнішні ознаки людини. Так, ложе трупа відображає приблизний зріст, будову тіла, анатомі-и' чні Лщомалії/ наприклад, відсутність руки, ноги. Як виняток можуть відо-^•^бражатися окремі зовнішні ознаки обличчя, рук і підошов ніг (посм^р^а маска обличчя, руки).
Розглянуті джерела інформації про зовнішні ознаки людини являють собою сліди безпосередньої взаємодії. Разом з тим вони можуть виникати і при опосередкованому контакті шляхом використання технічних засобів, наприклад, фотографії, відеозапису, кінозйомки, малювання і письма. У зв'язку з цим ознаки зовнішності людини можуть знаходитись в фото^ кі-но-д відеодокументах, письмових і графічних матеріалах, наприклад, у криміналістичних обліків у автоматизованих банках даних, спортивних, лікувальних, військових і особових справах відділів кадрів, установ, архівів тощо.
Ознаки зовнішності мають два рівні: анатомінний, який відображає фізичну будову, і структурний, який характеризуй Внутрішню сутність біологічного об'єкта. Оскільки кожний вид інформації може відображатис^-матеріально, то джерела інформації доцільно розділити так: 1) які відображають фізичну (зовнішню) структуру, і 2) які відображають внутрішню структуру і біологічну сутність людини (див. схему).
Еще по теме § 4 Джерела інформації про зовнішній вигляд людини:
- § 5 Збирання і використання джерел інформації про зовнішність людини ^д^розшуку і ототожнення
- реєстрація прийнятих джерел інформації (заяв, повідомлень) про злочини
- § 4. Деякі прийоми використання слідів рук і ніг для одержання інформації про людину
- 3. Джерела криміналістичної інформації
- Системні джерела криміналістичної інформації
- § 4.Характеристика джерел криміналістичної інформації
- § 3. Джерела криміналістичної інформації та їх класифікація
- Глава 8. Джерела криміналістичної інформації
- перевірка заяв, повідомлень та іншої інформації про злочини
- § 1. Звук як джерело криміналістичної інформації при розкритті злочину і розшуку злочинця
- Глава 9. Основи слідоутворення джерел криміналістичної інформації
- вирішення заяв, повідомлень та іншої інформації про злочини