14. Припинення зобов’язань.

Під поняттям припинення зобов'язання слід розуміти припинення усіх прав та обов'язків, що становлять його зміст, внаслідок чого втрачається правова пов'язаність суб'єктів зобов'язань. Найпоширенішою підставою припинення зобов'язань є їх належне виконання.

Наступною підставою припинення зобов'язань є зарахування зустрічних однорідних вимог. Зарахування зустрічних вимог може бути здійснено за заявою однієї із сторін. Законодавець забороняє здійснювати зарахування зустрічних вимог у таких випадках: в зобов'язаннях із відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю; в зобов'язаннях про стягнення аліментів; в зобов'язаннях щодо довічного утримання (догляду); у разі спливу позовної давності; в інших випадках, встановлених договором або законом. Окремим випадком зарахування зустрічних вимог є зарахування у разі заміни кредитора (ст.603 ЦК). Відповідно до цього різновиду зарахувань, боржник має право пред'явити проти вимоги нового кредитора свою зустрічну вимогу до первісного кредитора. У разі заміни кредитора зарахування проводиться, якщо вимога виникла на підставі, що існувала на момент одержання боржником письмового повідомлення про заміну кредитора, і строк вимоги настав до його одержання або цей строк не встановлено чи визначено моментом пред'явлення вимоги. Велика кількість зобов'язань припиняється сьогодні за домовленістю сторін: шляхом передання відступного (передачи боржником кредитору грошей, іншого майна, виконання робіт, надання послуг тощо), шляхом новації (домовленість сторін про заміну первісного зобов'язання новим зобов'язанням між тими самими сторонами) та шляхом прощення боргу.
Новація не допускається щодо зобов'язань про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, про сплату аліментів та в інших випадках, встановлених законом. Припинення зобов'язання внаслідок прощення боргу можливо лише у разі, якщо воно не порушує прав третіх осіб щодо майна кредитора. Поєднання боржника та кредитора в одній особі як підстава припинення зобов'язання можливе у разі, якщо боржник за зобов'язанням отримує право вимоги за зобов'язанням. Це можливим є, наприклад, при злитті чи приєднанні юр. осіб, що пов'язані взаємними зобов'язаннями, або ж у разі, якщо до особи в порядку спадкування переходять права вимоги до себе ж у зобов'язанні. Зобов'язання припиняється також і у разі неможливості його виконання. Однак цю неможливість має бути зумовлено обставинами, за які жодна зі сторін не відповідає. Переважно ці обставини мають об'єктивний характер, напр., знищення майна, що становить предмет зобов'язання внаслідок дії непереборної сили. Смерть фізичної особи-боржника та кредитора тягне також припинення зобов'язання. Однак за такої підстави припиняються виключно зобов'язання, що нерозривно пов'язані з особою боржника чи кредитора й через це не можуть бути виконані чи прийняті іншою особою. Напр., зобов'язання із авторського договору. Ліквідація юр. особи-боржника чи кредитора також тягне припинення зобов'язань, оскільки ліквідація є таким способом припинення юр. особи, який не передбачає правонаступництва.
<< | >>
Источник: ОНЮА. Шпагралка по цивільному праву України2011. 2011

Еще по теме 14. Припинення зобов’язань.:

  1. 44. Припинення господарських зобов’язань
  2. § 3. Припинення і недійсність господарських зобов’язань
  3. Способи припинення цив. зобов’язань
  4. § 3. Виконання і припинення господарських зобов’язань
  5. 43. Виконання і припинення господарських зобов’язань
  6. Припинення зобов’язань
  7. Припинення господарського зобов’язання виконанням або зарахуванням
  8. Припинення господарського зобов’язання виконанням або зарахуванням
  9. Припинення господарського зобов’язання в разі неможли- вості виконання
  10. Глава 16. Виконання господарських зобовязань. припинення зобов’язань
  11. Припинення господарського зобов’язання за згодою сторін чи в разі поєднання його сторін в одній особі
  12. Припинення господарського зобов’язання за згодою сторін чи в разі поєднання його сторін в одній особі
  13. 5. Об’єкт та зміст зобов’язання. Підстави виникнення зобов’язань.
  14. № 39. Поняття зобов’язання, зобов’язального права.
  15. 2. Суб’єкти зобов’язання. Множінність осіб у зобов’язанні.
  16. Тема 5Господарські зобов’язання
  17. Грошові зобов’язання
- Авторское право - Адвокатура России - Адвокатура Украины - Административное право России и зарубежных стран - Административное право Украины - Административный процесс - Арбитражный процесс - Бюджетная система - Вексельное право - Гражданский процесс - Гражданское право - Гражданское право России - Договорное право - Жилищное право - Земельное право - Исполнительное производство - Конкурсное право - Конституционное право - Корпоративное право - Криминалистика - Криминология - Лесное право - Международное право (шпаргалки) - Международное публичное право - Международное частное право - Нотариат - Оперативно-розыскная деятельность - Правовая охрана животного мира (контрольные) - Правоведение - Правоохранительные органы - Предпринимательское право - Прокурорский надзор в России - Прокурорский надзор в Украине - Семейное право - Судебная бухгалтерия Украины - Судебная психиатрия - Судебная экспертиза - Теория государства и права - Транспортное право - Трудовое право - Уголовно-исполнительное право - Уголовное право России - Уголовное право Украины - Уголовный процесс - Финансовое право - Хозяйственное право Украины - Экологическое право (курсовые) - Экологическое право (лекции) - Экономические преступления - Юридические лица -