85. Елементи зобов’язання із заподіяння шкоди.
Деліктне зобов'язання - це зобов'язання, в якому особа, що протиправне і винно заподіяла шкоду особистості громадянина або його майну чи майнуорганізації, зобов'язана її відшкодувати, а потерпілий має право на відшкодування заподіяної шкоди у повному обсязі.
Суб'єктами деліктного зобов'язання, як і будь-якого іншого цивільно-правового зобов'язання, є боржник і кредитор. Боржник - це особа, яка зобов'язана відшкодувати завдану шкоду, а кредитор - потерпілий. Фізичну особу може бути визнано суб'єктом деліктного зобов'язання, відповідальним за завдану шкоду, за умови, що вона здатна відповідати за свої дії (вчинки) - деліктоздатна. Трапляються випадки, коли суб'єктом відповідальності за завдану шкоду в деліктних правовідносинах є не фізична особа - безпосередній заподіювач шкоди, а інша особа. Обов'язок відшкодувати завдану шкоду за таких умов покладено на осіб, указаних в законі, які й є суб'єктами з її відшкодування (ст. 1178, 1184, 1186 ЦК). Суб'єктами деліктної відповідальності можуть бути й юридичні особи незалежно від їх виду. Особливість їх участі у цьому виді цивільних правовідносин полягає в тому, що вони несуть відповідальність за шкоду, завдану їх працівниками у зв'язку із виконанням останніми їхніх трудових функцій (ст. 1172 ЦК). Обов'язок відшкодувати шкоду може бути покладено й на державу Україна, АРК, орган місцевого самоврядування у разі її завдання відповідними органами влади або їх посадовими (службовими) особами (ст.
Об'єктом деліктного зобов'язання є дії божника з відшкодування завданої шкоди у повному розмірі. Трапляються випадки завдання шкоди спільними діями або бездіяльністю двох або більше осіб, що спричинило настання несприятливих наслідків як неподільного результату. Відповідно до ст. 543 ЦК, особи, спільними діями або бездіяльністю яких було завдано шкоди, несуть солідарну відповідальність. Особа, яка відшкодувала завдану шкоду повністю, має право на зворотну вимогу (регрес) до кожного з решти заподіювачів у рівній частці за вираховуванням частки, яка припадає на нього за правилами ч.1 ст. 544 ЦК.
Зміст деліктного зобов'язання становлять право кредитора та обов'язок боржника. Згідно зі ст. 440 ЦК України обов'язком боржника є вчинення дій, за допомогою яких майнова сфера була б поновлена до такого рівня, в якому вона перебувала до її порушення, а право кредитора - одержати таке відшкодування.
Еще по теме 85. Елементи зобов’язання із заподіяння шкоди.:
- № 81. Зобов’язання, що виникають внаслідок заподіяння шкоди.
- 84. Поняття зобов’язань із заподіяння шкоди. Умови їх виникнення.
- Зобов’язання, виникаючи із заподіяння шкоди
- Поняття та елементи зобов’язань
- 5. Об’єкт та зміст зобов’язання. Підстави виникнення зобов’язань.
- 2. Суб’єкти зобов’язання. Множінність осіб у зобов’язанні.
- № 39. Поняття зобов’язання, зобов’язального права.
- № 155. Елементи зобов'язання.
- Грошові зобов’язання
- Зобов’язання, структура
- Тема 5Господарські зобов’язання
- 44. Припинення господарських зобов’язань
- 1.1. Поняття господарських зобов’язань
- 42. Поняття господарських зобов’язань
- Виконання грошових зобов’язань
- Виконання грошових зобов’язань
- 1.2. Види господарських зобов’язань
- Місце виконання господарського зобов’язання
- Місце виконання господарського зобов’язання