2. Система Особливої частини кримінального законодавства

Системою Особливої частини кримінального законодавства називається порядок об'єднання злочинів у певні групи, розділи і розташування за найбільш суттєвими їх ознаками.

Побудова певної системи правових норм - це питання невласне технічне.

Система законодавства обумовлюється політичним та економічним ладом суспільства, рівнем розвитку науки та культури у цьому суспільстві, завданнями, що ставляться перед законом. Класично Особлива частина кримінального законодавства у ХУШ-ХІХ ст. (наприклад, у кримінальному Кодексі Франції 1810 р.) поділялась на два великі розділи: 1) злочини проти публічних інтересів і 2) злочини проти приватних осіб.

Найбільш поширеною є побудова системи Особливої частини кримінального законодавства за ознаками родового об'єкта посягання. Певну групу, розділу утворюють злочини, що посягають на один і той самий родовий об'єкт. Порядок розташування злочинів в одній групі (розділі) визначається їх тяжкістю. Деякі розділи чинного Кримінального кодексу України побудовані за ступенем збільшення тяжкості віднесених до розділу злочинів (розділ IV), а деякі розділи — за ступенем зменшення тяжкості злочинів (розділ II).

Розташування у певному порядку розділів Особливої частини, тобто поставлення розділів на певне місце у системі Особливої частини, залежить від оцінки законодавцем тяжкості віднесених до розділів злочинів і важливістю боротьби з ними. Як правило, на перше місце ставляться злочини проти держави. Уже у Соборному Укладенні царя Олексія Михайловича 1649 р. на першому місці були злочини проти релігії, а на другому - злочини проти царя. У чинному Кримінальному кодексі України на першому місці - злочини проти основ національної безпеки України.

Це не зовсім наукова і демократична побудова системи Особливої' частини Кримінального кодексу, оскільки вона не відповідає цивілізації та рівню культури розвитку суспільства, оскільки вона не визнає особу найбільшою суспільною цінністю серед усіх суспільно-державних інституцій.

Правильною є, наприклад, система Особливої частини Кримінального кодексу Росії, що був прийнятий Державною Думою 24 травня 1996 р., схвалений Радою Федерації 5 червня 1996 р. і введений в дію з 1 січня 1997 р., в якому на перше місце поставлені злочини проти особи. Першою статтею Особливої частини цього кодексу є ст. 105, яка передбачає відповідальність за умисне вбивство. Цим самим Кримінальний кодекс Росії визнає особу найбільшою суспільною цінністю і визнає життя людини найважливішим об'єктом кримінально-правової охорони. В Кримінальному кодексі України злочини проти особи поставлені на друге місце. Це невдала і необгрунтована система Особливої частини Кримінального кодексу України.

Система Особливої частини чинного Кримінального кодексу України має таку структуру:

Розділ І.

Злочини проти основ національної безпеки України.

Розділ II. Злочини проти життя та здоров'я особи.

Розділ III. Злочини проти волі, честі та гідності особи.

Розділ IV. Злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості особи.

Розділ V. Злочини проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина.

Розділ VI. Злочини проти власності.

Розділ VII. Злочини у сфері господарської діяльності.

Розділ VIII. Злочини проти довкілля.

Розділ IX. Злочини проти громадської безпеки.

Розділ X. Злочини проти безпеки виробництва.

Розділ XI. Злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту.

Розділ XII. Злочини проти громадського порядку та моральності.

Розділ XIII. Злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров'я населення.

Розділ XIV. Злочини у сфері охорони державної таємниці, недоторканності державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації.

Розділ XV. Злочини проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об'єднань громадян.

Розділ XVI. Злочини у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), систем та комп'ютерних мереж.

Розділ XVII. Злочини у сфері службової діяльності.

Розділ XVIII. Злочини проти правосуддя.

Розділ XIX. Злочини проти встановленого порядку несення військової служби.

Розділ XX. Злочини проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.

Система кримінального законодавства повинна будуватися на грунті наукової класифікації об'єктів кримінально-правової охорони у такий спосіб, щоб злочини були віднесені до певного розділу суворо за ознаками їх родових об'єктів.

Пропозиції щодо вдосконалення системи Особливої частини Кримінального кодексу України викликаються тим, що система Особливої частини має неперебільшене пізнавальне і практичне значення. Властивості та особливості цієї системи (розташування в ній норм, кількість складів злочинів, використання формулювань при конструюванні діянь, різноманітність санкцій тощо) мають значення для викриття суспільної сутності злочину, для застосування закону практичними працівниками, для вивчення його у вищих юридичних навчальних закладах, а також для виховного впливу на громадян.

Створити науково обґрунтовану систему кримінального законодавства - важливе завдання.

Удосконалена система кримінального закону дає можливість:

1) легко знайти певну норму;

2) зрозуміти її суспільно-політичний та юридичний зміст, її призначення;

3) правильно оцінити небезпечність цього злочину;

4) правильно застосувати кримінальний закон (кваліфікувати злочин).

<< | >>
Источник: ОНЮА. Шпагралка по кримінальному праву України2011. 2011

Еще по теме 2. Система Особливої частини кримінального законодавства:

  1. 1. Поняття Особливої частини кримінального законодавства
  2. 2. Система Особливої частини кримінального права
  3. 2. Система Особливої частини (ОЧ) кримінального права.
  4. 1. Поняття Особливої частини кримінального права та її значення.
  5. 3. Завдання Особливої частини кримінального права в боротьбі зі злочинністю.
  6. 4. Джерела судової практики та їх значення для правильного розуміння і застосування норм Особливої частини.
  7. § 9. Структура системи законодавства. Види галузей законодавства
  8. 1. Поняття «Особлива частина кримінального права України» та її значення.
  9. § 7. Система законодавства. Співвідношення системи права і системи законодавства
  10. 88. Кримінальна відповідальність за порушення земельного законодавства.
  11. 2.3. Основні напрямки вдосконалення законодавства про кримінальну відповідальності за контрабанду
  12. Лекції з курсу «Кримінальне право України.» Загальна частина.
  13. Глава 14. ПРАВОВА СИСТЕМА ДЕРЖАВИ І СИСТЕМА ПРАВА. СИСТЕМА ЗАКОНОДАВСТВА І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НОРМАТИВНО-ПРАВОВОГО МАТЕРІАЛУ
  14. § 3. Система господарського законодавства
  15. § 3. Поняття та система господарського законодавства
  16. 7. Система господарського законодавства.
  17. 2. Система господарського законодавства.
  18. Частина І ПРАВОВА СИСТЕМА АНГЛІЇ
  19. Частина II ПРАВОВА СИСТЕМА США
  20. 19. Державні фінанси-складова частина фінансової системи України.
- Авторское право - Адвокатура России - Адвокатура Украины - Административное право России и зарубежных стран - Административное право Украины - Административный процесс - Арбитражный процесс - Бюджетная система - Вексельное право - Гражданский процесс - Гражданское право - Гражданское право России - Договорное право - Жилищное право - Земельное право - Исполнительное производство - Конкурсное право - Конституционное право - Корпоративное право - Криминалистика - Криминология - Лесное право - Международное право (шпаргалки) - Международное публичное право - Международное частное право - Нотариат - Оперативно-розыскная деятельность - Правовая охрана животного мира (контрольные) - Правоведение - Правоохранительные органы - Предпринимательское право - Прокурорский надзор в России - Прокурорский надзор в Украине - Семейное право - Судебная бухгалтерия Украины - Судебная психиатрия - Судебная экспертиза - Теория государства и права - Транспортное право - Трудовое право - Уголовно-исполнительное право - Уголовное право России - Уголовное право Украины - Уголовный процесс - Финансовое право - Хозяйственное право Украины - Экологическое право (курсовые) - Экологическое право (лекции) - Экономические преступления - Юридические лица -