3. Облік вкладень банку в цінні папери
Усі цінні папери, що придбані банком, обліковуються на балансі залежно від того, до якого портфеля вони відносяться.
Вкладення банку у цінні папери класифікуються як:
портфель цінних паперів на продаж;
портфель цінних паперів на інвестиції;
портфель пайової участі (інвестицій в асоційовані компанії);
портфель інвестицій у дочірні компанії.
Цінні папери обліковуються на балансі за балансовою вартістю у розрізі кожної складової частини: номінал, неамортизований дисконт або неамортизована премія.
Порядок обліку цінних паперів у комерційних банках регламентується інструкціями, листами та доповненнями до них Національного банку України. Розглянемо основні принципи цього обліку.
Облік вкладень банку в акції та інші цінні папери з нефіксованим прибутком з метою їх подальшого продажу. Придбані для продажу акції та інші цінні папери з нефіксованим прибутком відображаються за балансовими рахунками групи 310 “Акції та інші цінні папери з нефіксованим прибутком у портфелі банку на продаж”.
Вкладення банку в цінні папери відображаються за первісною вартістю, що включає ринкову ціну придбаних акцій з урахуванням комісійних та інших витрат, пов'язаних з придбанням.
В аналітичному обліку за балансовими рахунками 3102 (А) “Акції та інші цінні папери з нефіксованим прибутком,що випущені банками, у портфелі банку на продаж”; 3103 (А) “Акції та інші цінні папери з нефіксованим прибутком, що випущені небанківськими фінансовими установами, у портфелі банку на продаж”; 3105 (А) “Інші акції та цінні папери з нефіксованим прибутком у портфелі банку на продаж” ведуться особові рахунки в розрізі емітентів акцій та випусків цінних паперів.
Зважаючи на принцип обережності, наприкінці кожного місяця балансова вартість портфеля акцій на продаж коригується за правилом нижчої вартості.
У цьому випадку правило нижчої вартості полягає у відображенні цінних паперів за нижчою з двох вартостей — балансовою чи ринковою — та створенні спеціального резерву під нереалізований збиток (на суму різниці між балансовою та ринковою вартістю акцій, якщо ринкова вартість наприкінці місяця стає нижчою від їх балансової вартості).
Спеціальний резерв відображається за балансовим рахунком 319 “Резерв під знецінення цінних паперів у портфелі банку на продаж”. Перевищення ринкової вартості над балансовою бухгалтерським проведенням не супроводжується.
Згідно з правилом нижчої вартості зниження вартості портфеля акцій на продаж буде відображено проведенням:
Д-т 7703 (АП) «Відрахування в резерв під знецінення цінних паперів у портфелі банку на продаж»;
К-т 3190 (КА) “Резерв під знецінення цінних паперів у портфелі банку на продаж”.
За рахунок цього резерву покривається різниця (збиток) від реалізації акцій за ціною, нижчою від їх придбання.
При реалізації акцій, що перебувають у портфелі банку на продаж, реалізований прибуток чи збиток (різниця між ціною реалізації та балансовою вартістю) відображається у банку-продавця за окремим аналітичним рахунком балансового рахунка 6203 (АП) “Результат від торгових операцій з цінними паперами в торговому портфелі банку”.
Якщо в період перебування акцій у портфелі на продаж за ними були оголошені дивіденди, то дохід від вкладень банку в акції на продаж, отриманий у вигляді дивідендів, обліковується за балансовим рахунком 6300 (П) “Дохід у вигляді дивідендів”
Номінальна вартість придбаних банком акцій (свідоцтв або сертифікатів акцій) ураховується за позабалансовим рахунком 9819 (А) “Інші цінності і документи” в розрізі емітентів.
Інвестиції в асоційовані та дочірні компанії.
Облік вкладень в асоційовані та дочірні компанії здійснюється за балансовими рахунками 410 “Інвестиції в асоційовані компанії” та 420 “Інвестиції в дочірні компанії” відповідно.
В аналітичному обліку за балансовими рахунками 4102 (А) “Інвестиції в асоційовані банки”; 4103 (А) “Інвестиції в асоційовані небанківські установи”; 4105 (А) “Інвестиції в інші асоційовані компанії”; 4202 (А) “Інвестиції в дочірні банки”; 4203 (А) “Інвестиції в дочірні небанківські фінансові установи”; 4205 (А)“Інвестиції в інші дочірні компанії” ведуться особові рахунки в розрізі емітентів акцій та інших цінних паперів з нефіксованим прибутком.
Довгострокові вкладення банку в асоційовані компанії відображаються за рахунками групи 410 «Інвестиції в асоційовані компанії» за ціною, визначеною пайовим методом.
Пайовий метод визначає пропорційну частку відображеного у звіті прибутку компанії, в яку вкладається капітал як дохід інвестора.
Д-т рахунків групи 410 (А) «Інвестиції в асоційовані компанії»;
К-т 6300 (П) “Дохід у вигляді дивідендів”
Після оголошення та сплати дивіденди розглядаються як повернення частки інвестиції. При цьому здійснюється проведення:
Д-т “Кореспондентський рахунок”;
К-т рахунків групи 410 (А) “Інвестиції в асоційовані компанії”.
Довгострокові вкладення банку в дочірні компанії враховуються за балансовими рахунками групи 420 (А) «Інвестиції в дочірні компанії». Володіючи контрольним пакетом акцій, банк, як головна компанія, складає зведену консолідовану фінансову звітність (метод консолідації).
Зведена фінансова звітність складається тільки у тому разі, якщо задовольняються дві основні вимоги: 1) можливість контролю дочірнього підприємства та 2) вкладення, здійснені в банк чи інші фінансові (небанківські) установи й підприємства, що доповнюють діяльність банку. Якщо вказані вимоги не задовольняються, то придбані акції відображаються у балансі банку (головної компанії) як вкладення в асоційовані компанії (балансовий рахунок 410 “Інвестиції в асоційовані компанії”).
Номінальна вартість придбаних банком акцій (свідоцтв або сертифікатів акцій) враховується за позабалансовим рахунком 9819 (А) “Інші цінності і документи” в розрізі емітентів.
Вкладення банку в боргові цінні папери з метою продажу. Боргові цінні папери, які випущені центральними та місцевими органами державного управління, банками та іншими юридичними особами, обліковуються за балансовим рахунком 311 “Боргові цінні папери в портфелі банку на продаж” (крім тих, що рефінансуються Національним банком України).
В аналітичному обліку за балансовими рахунками 3110 “Боргові цінні папери центральних органів державного управління в портфелі банку на продаж”; 3111 (А) “ Боргові цінні папери органів місцевого самоврядування в портфелі банку на продаж ”; 3112 (А) “Боргові цінні папери, випущені банками, у портфелі банку на продаж ”; 3113 (А) “Боргові цінні папери, випущені небанківськими фінансовими установами, у портфелі банку на продаж ”; 3114 (А) “Боргові цінні папери нефінансових підприємств у портфелі банку на продаж”; 3116 (КА)“Неамортизований дисконт за борговими цінними паперами в портфелі банку на продаж ”; 3117 (А) “ Неамортизована премія за борговими цінними паперами в портфелі банку на продаж» ведуться особові рахунки в розрізі емітентів.
Боргові цінні папери у портфелі банку на продаж відображаються в обліку за вартістю їх придбання та переоцінюються в кінці місяця згідно з правилом нижчої вартості.
Облік боргових цінних паперів на продаж банк здійснює у розрізі кожної складової цінного папера: номінальної вартості, дисконту, премії. Для цього в аналітичному обліку за балансовими рахунками групи 311 “Боргові цінні папери в портфелі банку на продаж” відкриваються окремі балансові рахунки. (Відкриття рахунків та облік за складовими частинами цінного папера, а також амортизація премії чи дисконту, здійснюється аналогічно порядку, наведеному за борговими цінними паперами на інвестиції.)
Наприкінці місяця за борговими цінними паперами, що враховані у портфелі банку на продаж, необхідно здійснювати нарахування процентного доходу.
Результат (прибуток або збиток) від торгівлі цінними паперами відображається за балансовим рахунком 6203 (АП) “ Результат від торгових операцій з цінними паперами в торговому портфелі банку ”.
Еще по теме 3. Облік вкладень банку в цінні папери:
- § 1. Цінні папери як особливий вид майна. Їх види
- 2. Правила обліку та класифікація рахунків обліку доходів і витрат банку
- Глава 11. Цінні папери у господарській діяльності
- 85. Розгляд судом справ про відновлення прав на втрачені цінні папери на пред’явника та векселі.
- Особливості відображення операцій з цінними паперами в плані рахунків комерційного банку
- Організація синтетичного та аналітичного обліку у банку.
- Тема 8. Облік операцій з цінними паперами
- 1.Об’єкти обліку в складі доходів і витрат банку
- 3.Загальні принципи відображення в бухгалтерському обліку доходів і витрат банку
- § 1. Підстави виникнення майнових прав та майнових обов’язків у сфері господарювання. Цінні папери в господарській діяльності. Особливості корпоративних прав учасників суб’єктів господарювання
-
Банковская деятельность (контрольные) -
Бизнес-планирование -
Бухгалтерский учет (лекции) -
Занятость населения -
История экономики -
Макроэкономика -
Международные экономические отношения (МЭО) -
Менеджмент -
Налоговая деятельность -
Региональная экономика -
Рынок труда -
Управление персоналом (контрольные) -
Финансовое планирование и прогнозирование -
Ценообразование (контрольные) -
Экономика природопользования -
Экономический анализ (контрольные) -
-
Педагогика -
Cоциология -
БЖД -
Биология -
Горно-геологическая отрасль -
Гуманитарные науки -
Журналистика -
Искусство и искусствоведение -
История -
Культурология -
Медицина -
Наноматериалы и нанотехнологии -
Науки о Земле -
Политология -
Право -
Психология -
Публицистика -
Религиоведение -
Учебный процесс -
Физика -
Философия -
Эзотерика -
Экология -
Экономика -
Языки и языкознание -