4. Технічні засоби і методи збирання криміналістичної інформації
є розділом науки криміналістики, предметом пізнання якого є окремі закономірності сучасних наукових галузей знань і створення на їх основі технічних засобів та методів збирання і подання джерел доказової інформації.
Техніка – це широке поняття, що означає засоби людської діяльності, засоби праці, "інструментарій, який дозволяє зробити працю більш продуктивною та менш рутинною".
Розслідування є діяльність уповноважених на це осіб, а засоби їх праці – це техніка, технічні засоби, а саме: прилади, інструменти, різне приладдя.
Технічні засоби, що використовуються для роботи з криміналістичною інформацією в ході розслідування та попередження злочинів, заведено називати криміналістичною технікою.
Зраз це поняття має два значення. Перше – означає розділ науки криміналістики, що має свій предмет і систему теоретичних положень, які лежать в основі засобів та методів збирання криміналістичної інформації у кримінальному судочинстві. Друге – сукупність технічного обладнання, апаратури, приладів, інструментів та комплектів, різноманітних пристосувань і матеріалів, що застосовуються для збирання та дослідження речових джерел доказів.Ось чому криміналістична техніка – це розділ науки криміналістики, що об'єднує систему теоретичних положень та розроблених на їх основі технічних засобів і методів збирання та подання криміналістичної інформації з метою розкриття та попередження злочинів.
Структура розділу "криміналістична техніка" вміщує: наукові засади, судову фотографію, трасологію, балістику, техніко-криміналістичне дослідження документів, криміналістичне дослідження письма, габітологію, кримінальну реєстрацію, основи теорії і техніку звуко- та відеозапису, основи і засоби криміналістичної одорології.
Криміналістична техніка застосовується не тільки для виявлення та фіксації матеріальних джерел – слідів злочину. Вона розробляє засоби та спеціальні прийоми отримання із матеріальних джерел доказової інформації.
Вміння на місці події "читати" сліди злочину – одна із важливих якостей сучасного слідчого.Сучасні технічні засоби та методи, що використовуються у криміналістиці, – це складні прилади і пристрої, запозичені із різних природничих та технічних наук, багато з них використовуються без жодних переробок, створюються лише спеціальні методики для дослідження криміналістичних об'єктів. Разом з тим, багато запозичених засобів переробляються і набувають специфічного криміналістичного характеру. Так, для судової вимірювальної зйомки перероблений звичайний фотоапарат, а для стереозйомки у слідчий чемодан була вміщена стереоплівка. Для панорамування по колу створена спеціальна панорамна штативна голівка. Для фотозйомки через незначні отвори винайдені світоводи. Використання спеціальної телеоптики "МТО-1000", "Фотоснайпера-ФС-12" дозволяє здійснювати впізнавальну зйомку злочинця на відстані 600–800 м. Сучасні кінокамери, відеокамери широко використовуються для фіксації слідчих дій та оперативних заходів таємно. Швидкісна кінокамера типу "ЖЛВ-2" з експертною метою може сфотографувати момент руйнування перешкоди снарядом, зіткнення транспортних засобів, механізми вибуху, пострілу і навіть кулю, що летить, оскільки камера здійснює 4,5 млн. кадрів/сек.
Пошукова криміналістична техніка використовується для виявлення тайників, похованих трупів, наркотиків, кольорових металів, коштовностей. Прилад "Блесна" диференціює кольорові метали, що знаходяться у тайнику, "Трупошукач" виявляє закопані в землю біологічні об'єкти (трупи, органічні сполуки, речовини, що розкладаються тощо). Рівень сучасної криміналістичної техніки такий, що дозволяє аналізувати сліди запаху та визначати тайники з наркотиками, вибуховими речовинами. Складна криміналістична техніка та створені методики дослідження звукових слідів дають можливість вирішувати питання розшуку злочинців за їх голосами (фонограми усної мови) і навіть виконувати, здавалося б фантастичні за своєю складністю завдання, а саме: відшукувати сховані об'єкти (трупи, предмети) по фонограмі усної мови допитуваного за спеціальною методикою.
У наш час технічні засоби використовуються у боротьбі зі злочинністю для розв'язання таких задач:
1) фіксація слідчих дій і оперативних заходів, пошуку і попереднього дослідження речових джерел інформації слідчим, особою що проводить дізнання, судом;
2) виконання судових експертиз в державних експертних та неекспертних установах, а також приватними експертами;
3) проведення профілактичної роботи;
4) здійснення правоохоронної діяльності громадськими організаціями і окремими громадянами.
Еще по теме 4. Технічні засоби і методи збирання криміналістичної інформації:
- § 1. Поняття криміналістичної техніки та її галузі
- § 1. Сутність методики розслідування злочинів
- § 2. Предмет науки криміналістики
- § 3. Завдання криміналістики
- § 4. Система криміналістики
- 4. Технічні засоби і методи збирання криміналістичної інформації
- § 2. Зв'язок криміналістики з юридичними науками
- § 3. Розвиток криміналістики України в ХХ столітті
- § 4. Класифікація методів науки криміналістики.
- § 1. Злочин як різновидність соціальної діяльності
- § 2. Поняття криміналістичної інформації
- § 5 Збирання і використання джерел інформації про зовнішність людини ^д^розшуку і ототожнення