<<
>>

§ 1. Поняття і види знаряддя учинення злочинів

Клас знаряддя учинення злочинів складається із знарядь злому (інструменти, що застосовуються при крадіжках), інструменти та предмети. У навчальній криміналістичній літературі такий поділ помічається не у всіх авторів.

Звичайно, всі три види знаряддя називають знаряддями злому. Хоча Ф. П. Сова ще в 1978 р. серед засобів учинення злочинів розрізняв спеціально виготовлені пристосування для здійснення злому і “випадкові” предмети (камінь, палка, цвях і т. д.). Знаряддя та інструменти він розподіляв на: ударні (молоток, кувадло); віджимні (лом, цвяходер); ріжучо-рублячі (ніж, сокира, долото, стамеска); перерізаючі (ножиці по металу, кусачки); свердлячі (бурав, свердло); пиляючі (пилка, напилок, рашпіль); затискуючі (плоскогубці, кліщі) . Крім знарядь, що приводяться в дію м`язовою силою, автор називав вибухові речовини, спеціально виготовлені апарати для розрізання металу, самохідні транспортні засоби. Класифікація знарядь та інструментів явно невдала, оскільки обрані підстави дуже близькі за механізмом дії і не дозволяють розпізнавати інструменти. Наприклад, ріжучі, ріжучо-рублячі, затискуючі – це все слюсарні інструменти, до речі, як і пиляючі та свердлячі. Віджимних інструментів немає, віджати можна сокирою, стамескою, дивлячись, що віджимати. Віджим – це криміналістичне поняття злому, який здійснюється “без шуму”.

Знаряддя злому або “злодійські інструменти”, які використовувались злочинцями наприкінці минулого та на початку цього століття відповідали своєму часу. Наприклад, щоб відімкнути врізаний замок, виготовляли спеціальні щипці з довгими губками у вигляді напівтрубок. Злочинець щипцями, що називаються “уістити”, захоплював кінець ключа, який був у отворі замка зсередини, і відмикав замок. Цим способом злочинці учиняли крадіжки, головним чином, із номерів готелів. Минули ті часи, недосконалі врізані замки замінили на “англійські” циліндричні.

Щоб відімкнути його, потрібна складна відмичка, для цього злочинці виготовили “піку-болванку” з наварним м`яким припоєм (мал. 45), використовуючи цей пристрій і надфіль можна за 3–5 хв. відкрити циліндричний замок.

Для злому металевих сейфів та ящиків нерідко застосовують вибухові речовини, спеціально виготовлені вибухові пристрої з дистанційним радіоуправлінням, заводські або саморобні апарати для термічного різання металу. Так, у Харкові злочинець виготовив автогенний переносний апарат (мал. 46), учинив три зломи сейфів, тривалий час переховувався і в врешті-решт був затриманий. Сліди термічного різання стали однією з ознак викриття злочинця. В автогенних апаратах у кисні спалюються різноманітні речовини – ацетилен, пропан, бензин, гас. Тому сліди відрізняються один від одного (мал. 47) і дозволяють судити про вид апарату і речовини, яка згоряє.

Зустрічаються навіть комплекти “злодійських інструментів”. Так, орудуючи в м. Києві, злочинець-зломщик виготовив “клешню рака” (великий консервний ніж) із складною ручкою-подовжувачем. Для злому достатньо просвердлити декілька маленьких отворів, у які вставляється ніж, і пробити будь-який отвір. Всі “інструменти” він поклав до чемодану, дрель обгорнув поролоном, щоб працювала безшумно, всі операції виконував у рукавичках (мал. 48) .

Для безшумного відчинення дверей, пробивання отворів у перегородках стін злочинці використовують автомобільні або виготовляють спеціальні домкрати.

Отже, інструменти представляють знаряддя праці, призначені для виконання професійної роботи в будь-якій соціальній діяльності. Вони не знаряддя злому, оскільки виготовлялися з іншою метою, хоча суб`єкт може використовувати їх для досягнення найбільш швидкого злочинного результату.

Інструменти – це розповсюджені засоби учинення злочинів. Перелічити їх всі неможливо, а зроблена Ф. П. Совою їхня криміналістична класифікація невдала. Доцільно дотримуватися класифікації інструментів, відомої у трудовій діяльності – теслярські, столярні, слюсарні, шорні, ковальські, шліфувальні і т. п. Кожна професія має перелік знарядь праці – інструментів, наприклад, сучасне знаряддя праці інженера-конструктора – це не тільки набір креслярських інструментів, але й комп`ютер, принтер, плоттер, програми і багато іншого.

Предмети являють собою засоби учинення злочину, відрізняються від знаряддя злому та інструментів тим, що не пристосовані для трудової діяльності. Як правило, злочинець спонтанно знаходить їх на місті злочину (бере, що потрапляє під руку). Тому інколи їх називають “випадковими”, хоча така класифікація далеко не точна.

<< | >>
Источник: Біленчук П.Д., Дубовий О.П., Тимошенко П.Ю., Салтевський М.В.. Криміналістика.:Підручник. Київ: Національна академія внутрішніх справ України,1997. - 232 с.. 1997

Еще по теме § 1. Поняття і види знаряддя учинення злочинів:

 1. Глава 18. СЛІДИ ЗНАРЯДДЯ УЧИНЕННЯ ЗЛОЧИНІВ
 2. § 2. Механізм утворення і види слідів знаряддя учинення злочину
 3. § 1. Поняття засобів учинення злочинів
 4. Глава 17. Засоби учинення злочинів: поняття і класифікація
 5. 32. Поняття і види злочинів проти власності
 6. 32. Поняття, загальна характеристика та види злочинів проти власності
 7. 9. Поняття, загальна характеристика та види злочинів проти основ національної безпеки України.
 8. § 2. Класифікація засобів учинення злочинів
 9. 25. Поняття, загальна характеристика та види злочинів проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина.
 10. 5. Поняття кваліфікації злочинів.
 11. § 1. Поняття, види та правовестановище банків. Банківські операції та їх види
 12. § 18. Види складів злочинів.
 13. § 18. Види складів злочинів.
- Авторское право - Адвокатура России - Адвокатура Украины - Административное право России и зарубежных стран - Административное право Украины - Административный процесс - Арбитражный процесс - Бюджетная система - Вексельное право - Гражданский процесс - Гражданское право - Гражданское право России - Договорное право - Жилищное право - Земельное право - Исполнительное производство - Конкурсное право - Конституционное право - Корпоративное право - Криминалистика - Криминология - Лесное право - Международное право (шпаргалки) - Международное публичное право - Международное частное право - Нотариат - Оперативно-розыскная деятельность - Правовая охрана животного мира (контрольные) - Правоведение - Правоохранительные органы - Предпринимательское право - Прокурорский надзор в России - Прокурорский надзор в Украине - Семейное право - Судебная бухгалтерия Украины - Судебная психиатрия - Судебная экспертиза - Теория государства и права - Транспортное право - Трудовое право - Уголовно-исполнительное право - Уголовное право России - Уголовное право Украины - Уголовный процесс - Финансовое право - Хозяйственное право Украины - Экологическое право (курсовые) - Экологическое право (лекции) - Экономические преступления - Юридические лица -