24. Договори купівлі-продажу укладені на майбутнє (форвардні, ф’ючерсні, опціон).

Форвардний контракт - це договір між двома учасниками про купівлю-продаж обумовленої кількості конкретного виду базових активів за фіксованою ціною на визначену дату в майбутньому. Одна зі сторін (продавець) бере на себе зобов'язання здійснити поставку певної кількості базових активів на дату, яка обумовлена в контракті, але віддалена значним проміжком часу від дати укладення контракту, а інша сторона (покупець) зобов'язується прийняти поставку за обумовленою в угоді ціною.

Дата підписання контракта називається датою угоди. Дата, на яку учасники домовляються про здійснення операції купівлі-продажу називається датою платежу або розрахунків. Період від дати угоди до дати платежу називають форвардним. Визначивши наперед ціну, і продавець і покупець стають незалежними від ризику зміни ринкової ціни протягом форвардного періоду. Ф'ючерсні контракти - це угода між продавцем (покупцем) фінансових інструментів, з одного боку, і кліринговою палатою ф'ючерсної біржі, з іншого, про поставку (прийняття) певної кількості базових активів за узгодженою вартістю на конкретну дату в майбутньому. Однією з сторон завжди є клірингова (розрахункова) палата ф'ючерсної біржі, що виконує роль гаранта здійснення контрактів. Учасник, який узяв на себе зобов'язання прийняти базові активи згідно з контрактом, займає довгу позицію, тобто купує ф'ючерси. Учасник, який узяв зобов'язання здійснити поставку, займає коротку позицію, тобто продає ф'ючерси. Мета укладання контракту - фіксація ціни, за якою відбудеться операція продажу або купівлі в майбутньому. Основні хар-ки ф'ючерсного контракту: біржовий характер торгівлі; стандартні умови контрактів (крім ціни); гарантія клірингової палати; висока ліквідність; низька вартість укладання угоди; можливість, але не обов'язковість реальної поставки (прийняття) базових активів за укладеними угодами.
Предметом фінансового ф'ючерсного контракту може бути іноземна валюта, депозитні сертифікати, акції, облігації, векселі. Опціон - це угода, яка надає покупцеві право, але не зобов'язання на купівлю (продаж) базових активів за фіксованою ціною протягом деякого періоду в майбутньому або на визначену наперед дату в обмін на опціонну премію. Предметом купівлі-продажу опціонів можуть бути різноманітні фінансові активи: валюта, акції, цінні папери, кредити і т. ін. В опціонній угоді зазначають кількість та вид базових активів, що є предметом купівлі або продажу, дату виконання угоди чи період між двома датами, протягом якого може бути виконана угода, фіксують ціну виконання. Одна сторона купує опціон за винагороду, яка називається опціонною премією, одержує право вибору і стає власником опціону. Друга сторона продає або виписує опціон (надає право вибору), за що отримує премію. Для продавця опціон є зобов'язанням виконати умови контракту, якщо покупець вирішить його реалізувати. Продавець опціону бере на себе ризик зміни ціни активу за компенсацію у вигляді опціонної премії. Покупець опціону не вільняється від ризику, але обмежує його рівень розміром премії. Опціон може бути виконаний лише за тією ціною (ціною виконання опціону, або ціною страйк), яка зафіксована при укладанні угоди.
<< | >>
Источник: ОНЮА. Шпагралка по цивільному праву України2011. 2011

Еще по теме 24. Договори купівлі-продажу укладені на майбутнє (форвардні, ф’ючерсні, опціон).:

  1. 18. Поняття та загальна характеристика договору (Д.) купівлі-продажу (к-п). Разновиди Д.к-п
  2. 19. Права та обов'язки сторін за договором (Д.) купівлі-продажу (к-п).
  3. Безготівкові операції купівлі-продажу іноземної валюти
  4. 45. Договір купівлі-продажу житлового приміщення.
  5. Операції купівлі продажу готівкової іноземної валюти
  6. § 1. Договор продажи недвижимости
  7. § 1. Понятие договора купли-продажи
  8. 2. Понятие договора купли-продажи
  9. 3. Стороны договора купли-продажи
  10. 3. Форма договора продажи недвижимости
  11. § 3. Виды договоров розничной купли-продажи
  12. 4. Виды договора розничной купли-продажи
  13. 1. Понятие и предмет договора продажи недвижимости
- Авторское право - Адвокатура России - Адвокатура Украины - Административное право России и зарубежных стран - Административное право Украины - Административный процесс - Арбитражный процесс - Бюджетная система - Вексельное право - Гражданский процесс - Гражданское право - Гражданское право России - Договорное право - Жилищное право - Земельное право - Исполнительное производство - Конкурсное право - Конституционное право - Корпоративное право - Криминалистика - Криминология - Лесное право - Международное право (шпаргалки) - Международное публичное право - Международное частное право - Нотариат - Оперативно-розыскная деятельность - Правовая охрана животного мира (контрольные) - Правоведение - Правоохранительные органы - Предпринимательское право - Прокурорский надзор в России - Прокурорский надзор в Украине - Семейное право - Судебная бухгалтерия Украины - Судебная психиатрия - Судебная экспертиза - Теория государства и права - Транспортное право - Трудовое право - Уголовно-исполнительное право - Уголовное право России - Уголовное право Украины - Уголовный процесс - Финансовое право - Хозяйственное право Украины - Экологическое право (курсовые) - Экологическое право (лекции) - Экономические преступления - Юридические лица -